2012 LYS Türkiye İller Arası Başarı Sıralaması

2012 LYS Türkiye Başarı Sıralaması,

2102 LYS İller Arası Başarı Sıralaması,

 2012 LYS En Başarılı ve Başarısız İller Sıralaması,

 

2012 LYS Sınav Sonuçları 20 Temmuz 2012 açıklandı.

2012 LYS Sonuçlarını bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Peki 2012 LYS Sınavında hangi iller daha başarılı oldu. 2012 LYS Türkiye iller arası başarı sıralaması belli oldu. ÖSYM 2012 LYS sonuçlarına göre en başarılı iller ve başarısız iller sıralaması şu şekilde;

Türkiye Birincileri İstanbul ve Niğde’den çıktı.

Başarılı İller

MF-1 ve MF-4 puan türlerinde Özel Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesi’nden Abdullah Coşkun birinci.

MF-2 ve MF-3 puan türlerinde Niğde Fen Lisesi’nden Tamer Taşkıran  birinci.

TM-1, TM-2 ve TM-3 puan türlerinde Özel İstanbul Fatih Fen Lisesi’nden Fatih Mehmet Adanır birinci.

TS-1 ve TS-2 puan türlerinde İstanbul Galatasaray Lisesi’nden İhsan Can Argon ilk sırada yer aldı.

Dil-1 puan türünde Özel Amerikan Robert Lisesi’nden Cengiz Kaan Aköz, Galatasaray Lisesi’nden Dilara Aykanat ve İstanbul Lisesi’nden Merve Özperk birinciliği paylaştılar.

Dil-2 puan türünde Özel Amerikan Robert Lisesi’nden Cengiz Kaan Aköz, Galatasaray Lisesi’nden Rengim Aykan Öztürk ve İstanbul Lisesi’nden Gökçe Sarar birinci oldular.

Dil-3 puan türünde ise Özel Amerikan Robert Lisesi’nden Mehmet Fatih Çamlı, Galatasaray Lisesi’nden Rengim Aykan Öztürk ve İstanbul Lisesi’nden Gökçe Sarar birinci oldular.

Puan Türüne Göre En Başarılı İller Sıralaması

MF puanına göre en başarılı iller sıralamasında Kilis birinci olurken, Bartın ikinci ve Karabük ise üçüncü oldu. Kırşehir dördüncü, Gümüşhane beşinci, Kırıkkale altıncı, İzmir yedinci, Ankara sekizinci, Aydın dokuzuncu ve Uşak onuncu sırada yer aldı.

TM puanına göre en başarılı iller arasında ilk on sırada sırasıyla Kilis, Bartın, Sinop, Çankırı, Niğde, Kastamonu, Burdur, Karabük, Eskişehir ve Kırşehir geliyor.

TS puanına göre ise en başarılı iller arasında ilk onda sırasıyla Bartın, Eskişehir, Sinop, Bursa, Edirne, İzmir, Aydın, İstanbul, Siirt ve Tekirdağ bulunuyor.

2012-LYS’de en az başarılı olan iller sıralamasında son 10’da yer alan illere de yer verildi. MF puan türünde Ardahan, TM puan türünde Şırnak ve TS puan türünde Gaziantep en az başarılı il oldu.

MF’de Artvin, Hakkari, Şırnak, Ağrı, Şanlıurfa, Mardin, Kocaeli, Muş, Kars; TM’de Ardahan, Hakkari, Tunceli, Şanlıurfa, Gaziantep, Batman, Mardin, Van ve Diyarbakır; TS’de Ardahan, Hakkari, Tunceli, Şanlıurfa, Elazığ, Karaman, Iğdır ve Kahramanmaraş en az başarılı iller arasında yer aldı.

 

2012 LYS Başarı Sıralaması, 2012 LYS hangi iller başarılı, 2012 LYS Sınavı İllere Göre Başarı Sıralaması, 2012 lys türkiye geneli başarı sıralaması, 2012 LYSde başarılı olan illeri

4 Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain