2013 Zabıt Katipliği Başvuru Formu – Başvuru Şartları – Sınav Tarihi

FaceBook Paylaş
Sponsorlu Bağlantılar

Zabıt Katipliği 2013 Alımları,

2013 Zabıt Katipliği Başvuru Şartları,

2013 Zabıt Katipliği Başvuru Formu ve Sınav Tarihleri,

 

İş arayanlara bir müjdeli haberde biz verelim. 2013 yılında alımı yapılacak Zabıt Katipliği ile ilgili geniş bir bilgiye bu başlık altından ulaşabilirsiniz.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı başvuruları 23 Ocak 2012 tarihi itibariyle başladı. Zabıt katipliği için son başvuru tarihi ise 3 Şubat 2012 tarihiydi.

Adliyelere 3380 sözleşmeli ve 665 kadrolu olmak üzere toplam 4045 zabıt katibi alımı yapılacak. Başvuru işlemleri, başvurada istenilen belgeler, zabıt katipliği için gerekli şartlar bu sayfada.

Zabıt Katipliği

Peki 2013 yılında Zabıt Katipliği Alımları Ne Zaman Başlayacak?

Başvuru İÇin Gerekli Belgeler

 • Başvuru formu
 • Öğrenim belgesi (aslı veya komisyon başkanlığınca ya da ilgili öğretim kurumunca onaylı örneği),
 • KPSS-2010 sınav sonuç belgesi (aslı veya bilgisayar çıktısı ya da komisyon başkanlığınca onaylı örneği),
 • Bilgisayar veya daktilografi dersini başarıyla tamamladığını gösteren sertifika ya da yukarıda belirtilen okullardan mezun olduğuna dair belge,
 • Adayların eşlerinin iş durumlarına ilişkin dilekçe şeklinde beyan,
 • Sözlü sınava katılmaya hak kazananlar ayrıca, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğinin 12 nci maddesine uygun olarak doldurulacak Arşiv Araştırması Formunu ibraz etmek zorundadırlar (Adalet komisyonlarından temin edilecektir).
 • 2 adet fotoğraf

Genel Şartlar

 • Türk vatandaşı olmak,
 • İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü olan 03/02/2012 tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınav (KPSS-2010) tarihi itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olmak,
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
 • 657 sayılı Kanunun değişik 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak,
 • 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

Adalet komisyonlarınca yapılacak uygulamalı sınav ve sözlü sınava, 2012 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarında (KPSS-2012), lisans mezunları için KPSSP3, önlisans mezunları için KPSSP93, ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puan türünden70 ve daha yukarı puan alanlar başvurabilecektir. Başvuruda bulunacakların Adalet Bakanlığı Memur Sınav – Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 5 ve 6 ncı maddelerinde yazılı olan aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.

Özel Şartlar

 • Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak. (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)
 • Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, en son başvuru tarihi itibariyle Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)
 • Meslek liselerinde okutulan ve Bakanlıkça tüm komisyonlara gönderilmiş olan daktilografi ders kitabından seçilip yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile (ilgilinin tercihine göre F ya da Q klavye kullanılabilecektir) üç dakikada yanlışsız, vuruş hesabı yapılmadan en az doksan kelime yazmak. (Bu şartın varlığı ilgili adalet komisyonlarınca yapılacak uygulama ile tespit edilecek olup, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazamayan adaylar sözlü sınava alınmayacaklardır.)

Adayların uygulama sınavında yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazamadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığı, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığı, göz önünde bulundurulacaktır.

Başvuru yeri ve şekli:

Başvuruların sınavın yapılacağı adalet komisyonu başkanlıklarına veya buralara gönderilmek üzere mahallî Cumhuriyet başsavcılıklarına yapılması gerekmektedir. Mahallî Cumhuriyet başsavcılıklarına yapılan başvurulara ilişkin evrak, masrafı ilgilisinden alınmak suretiyle aynı gün acele posta servisi (APS) ile ilgili adalet komisyonu başkanlığına gönderilecektir. Posta ile veya diğer iletişim araçlarıyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. (Sınav başvuruları adalet komisyonu bazında yapılacaktır. Ancak, atanmaya hak kazanan adaylar adalet komisyonlarınca Ek–1/A ve Ek–1/Blistede gösterilen merkez ya da mülhakat adliyelerinden birinde görevlendirilebileceklerdir.)

Adaylar yalnızca bir adalet komisyonunun yapacağı sınava müracaat edebileceklerdir.Bu nedenle; birden fazla komisyona başvurulması durumunda başvurular geçersiz sayılacak, bu şekilde sınava girenler kazanmış olsalar dahi atamaları yapılmayacaktır. Bazı adalet komisyonları tarafından kadrolu ve sözleşmeli zabıt kâtibi alınacağından, adaylar aynı adalet komisyonu tarafından yapılacak hem kadrolu hem de sözleşmeli zabıt kâtipliği sınavına başvurabileceklerdir. Sözleşmeli zabıt kâtibi olarak görev yapan adaylar yalnızca kadrolu zabıt kâtipliği sınavına (başvuru şartlarını taşımaları kaydıyla, KPSS-2010 ve diğer şartlar) başvurabileceklerdir.

Sınav Yeri

İlgili adalet komisyonları olup, sınav giriş belgeleri adalet komisyonu başkanlıklarından alınacaktır.

Uygulama sınav tarihi ve saati

Kadrolu zabıt katipliği için 18 Şubat 2012 Cumartesi günü saat 09:00’da, sözleşmeli zabıt katipliği için 19 Şubat 2012 Pazar günü saat 09:00’da adayların daktilo veya bilgisayar ile vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazamadıklarının tespiti için uygulama sınavı yapılacaktır. Belirtilen günde uygulama sınavının bitirilememesi halinde takip eden günlerde sınava devam edilecektir.

Sözlü sınav tarihi ve saati

Kadrolu zabıt katipliği için 25 Şubat 2012 Cumartesi günü saat 09:00’da, sözleşmeli zabıt katipliği için 26 Şubat 2012 Pazar günü saat 09:00’da, Yönetmeliğin 14 üncü maddesine göre adaylar sözlü sınava alınacaklardır. Belirtilen günde sözlü sınavın bitirilememesi halinde takip eden günlerde sınava devam edilecektir.

Zabıt Katipliği Mülakat Soruları 2012-2013

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Benzer Konular:


  Churchill’in Hıçkırığı nedir? hakkında bilgi
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bahsettiği 'Churchill’in Hıçkırığı' nedir?   Dünya hiç bu kadar karışmamıştı. 2014 yılının tarihte ayrı bir yeri vardır. Bu zamanda Dünya ülkeleri hiç bu kadar karışmamış ve savaş hiç bu kadar kaçınılmaz olmamıştır. Irak ve Suriye'de...
  Profesyonel Futbolcu Nasıl Olunur? Futbolcu Olmanın Yolları Nelerdir?
  Futbol oynuyor iseniz yada futbola başlamak istiyorsanız Profesyonel olarak iyi bir futbolcu olmanın yollarını bu başlık altından sizlerle paylaşacağız. futbolcu nasıl olunur, herkesin tanıdığı bir futbolcu olmak için neler yapmalıyım, futbolcu olmak için neler yap...
  Ebola Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ebola Virüsü Hakkında Bilgi
  Batı Afrika'da ortaya çıkan ve şimdiye kadar 900 kişinin ölümüne sebep olan Ebola Virüsü Nedir? Ebola Virüsünün belirtileri nelerdir? Ebola Virüsü tedavisi nasıl yapılır? gibi sorulara cevap arayacağız bu yazımızda...   Ebola Virüsü; insanlarda ve insan dışı...
  Türklerin Orta Asya’dan Göç Etmesinin Nedenleri ve Sonuçları
  Türklerin Orta Asya'dan Göç etmelerinin sebepleri ve sonuçları nelerdir? hakkında bilgi   Türklerin ilk göçleri MÖ XVI. yüzyıldan itibaren başlamış ve sürekli devam etmiştir. Göçlerin kolaylaşmasını sağlayan en önemli neden at unsurudur. Ayrıca at, onların k...
2013 Zabıt Katipliği Başvuru Formu – Başvuru Şartları – Sınav Tarihi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

36 Comments »

 • ayşe durna demiş ki:

  2012 kpss den 71 puan aldım ve katiplik sınavına girmek istiyorum girebilirmiyim? ve başvuru ile ilgili bilgiyi nereden alıyoruz?

 • hasan turgut demiş ki:

  üniversite 2. sınıf öğrencisiyim fen bilgisi öğretmenliği okuyorum bilgisayar sertifikası yada daktilo sertifikası şartmı

 • fidan tayyar demiş ki:

  kpss den 70 puan aldım ticaret meslek mezunuyum bilgisayar sertifikası gerekir mi? başvuru nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 • özlem demiş ki:

  ben adalet okuorum malesef dönem uzattıgım için henüz mezun degilim ve kpssye önlisans olarak girdim ve 70 aldım bu durumda da yani mezun olmadan da zabıt katipligi sınavına girebilir miyim?girsem de sınavım geçerli olur mu?beni sydınlatırsanız çok sevinirim.

 • ebrar demiş ki:

  zabıt katipliği için kpss baraj puanı aranıyor mu?

 • ebrar demiş ki:

  zabıt katipliği için kpss baraj puanı aranıyor mu?

 • havva denizli demiş ki:

  merhaba ben kız meslek lisesi mezunuyum 2012 ortaöğretim kpss de 74 puan aldım zabitlik için başvurabilirmiyim ? hiç bbir bilgim yok beni aydınlatırmısınız lütfen..

 • MENGUCEK demiş ki:

  merhaba arkadaşlar ben kpss den 73 aldım basvuru nasıl yapılıyo acaba bilgisi olan var mı?

 • özlem demiş ki:

  2012 kpss den 75 aldım.Katiplik sınavına başvurmak istiyorum.Ticaret meslek lisesi mezunuyum.10 parmak F klavye biliyorum.Sınava istediğimiz klavyeden girebiliyormuyuz.Aydınlatırsanız sevinirim.

 • sivaslı demiş ki:

  mrb arkadaslar ben adalet meslek yüksek okulundan mezunum kpss 70 barajı adalet mezunları içinde geçerli mi…

 • ali osman demiş ki:

  selamün aleyküm benim öğrenmek istediğim bir sorum olucak.Özel şartlarda kekemelik yada konuşma bozukluğu ile ilgili bilgi verilmemiş.Aydınlatacak birisi olursa sevinirim

 • özlem demiş ki:

  ben düz lise mezunuyum kpssden 69,76513 puan aldım başvuru yapmaya hakkım var mı

 • Derya demiş ki:

  ben ticaret meslek lisesi muzunuyum bu sene ki kpss sınavından 83 aldım katiplik alımında şansım ne kadar acaba?

 • irmak demiş ki:

  mrb ben kpss 2012 de 78 puan aldım ve düz lise mezunuyum 10 parmak f klavye kursuna yazıldım ve ayrıca bılgısayar kursunada kaydoldum katıplık sınavı ıcın basruyu ne zaman yapmam gerekır ıstanbulda ıkamet edıyorum ve nereye basvuru yapmam lazım bılgı verırsenız cok mutlu olurum

 • fat demiş ki:

  2013 zabıt katipliği başvuruları ne zaman

 • meltem demiş ki:

  merhaba ben yargıtay başkanlığının yaptığı zabıt katipliği sınavına gireceğim bu adalet bakanlığının yapacağı sınava girmemi engeller mi?

 • meltem demiş ki:

  özlem hayır hiç bir sorun olmaz herkes istediği klavyeden sınava tabi tutuluyor.

 • selma demiş ki:

  merhaba 2013 zabıt katipliği başvuralarını nereden takip edebiliriz ben de 70 puan aldım geçerli mi acaba

 • zeynep demiş ki:

  katiplik sınavın tarihi tam olarak ne zaman her yerde başka tarih yazıyor

 • gülşen demiş ki:

  kpss den 71 aldım ve hem bılgısayar hemde 10 parmak belgem var katıplık sınavına gırebılırmıyım ve tam olarak sınaz ne zaman.?

 • Aselsan C4ISR demiş ki:

  Sınavın kesin tarihini bildirebilirmisiniz lütfen…

 • cansu demiş ki:

  merhabalar ben 2012 kpss den 69.260 puan aldım sınava başvurabılme sansım var mı acaba

 • demet demiş ki:

  ben bu sene 2012 kpss den 72 aldım. katıplık basvuruları ne zaman bılgınız var mı yada gectı mı bu sene .

 • deniz demiş ki:

  katiplik başvurusu bittimi ????. cevaplarınızı bekliyorum acil ltfen

 • jiyan demiş ki:

  alımlarda baraj puanı varmı ? ben adalet ön lisans öğrencisiyim puanım atmış şansım vamı acaba ? cevap bekliyorum lütfen

 • ahmet kayabaşı demiş ki:

  67. küsür puan aldım 70 almak mı lazım 67 alsak olmuyor mu? cevap yazabilir misiniz?

 • ugur demiş ki:

  katiplık için başvurular ne zaman baslayacak

 • kemal demiş ki:

  mrb arkadaşlar açık öğretim adalet mezunları dava açtılarmı 2012 maraş maraş adliyesindeki ayrımcılık için

 • kemal demiş ki:

  zira hak aramak esastır

 • Yeşim demiş ki:

  benim kafama takılan infaz koruma memurluğuna başvuru yaptım olmadı şimdi katipliğe girebilir miyim bazı arkadaşlar farklı tarihlerde olsa gardiyanlığa girdiğimiçin katipliğe giremeyeceğimi söylüyolar yardımcı olur musunz..

 • trka demiş ki:

  arkadaşlar.alım için kpss 2012 sınavından en az 70 puan ve üstü olmalı.69,999 olsa dahi olmaz.konuyla ilgili adalet baklanlığı resmi sitesinden bilgi alabilirsiniz.

 • burçak demiş ki:

  ben adalet bölümünü açıktan okuyorm henüz mezun değilim ve bilgsayar sertifikam yok sınava girebilir miyim acaba

 • elif demiş ki:

  ek 2 başvuru formunda hangi klavyeyi seçeceğimizle ilgili bir konu yok nasıl seçeceğiz şimdi ?? birde o fotoğraf kısmına başvuru formunu çıkarttıktan sonra mı fotoğrafı yapıştıracağız ?

 • aslı demiş ki:

  zabit katipliği başvuru formu nereden temin edilecek acil cevap verirseniz sevinirim

Yorum ekleyebilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

NOT: Açık adres ve telefon numaraları yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

adalet bakanlığı personel alımı şartları ve başvuru formu, 69 puan katiplik, katiplik için bilgisayar sertifikası şartmı, kpss onlisanstan 69 puanla gardiyanliga basvurulurmu, kpss katiplik, kpss 69 puanla gardiyanliga basvurabilirmiym, katiplik sınavı başvuru formu