Adana İsmi Nereden Gelmiştir? Adana İsminin Kökeni

Adana isminin efsanesi,

Adana ismini nereden almıştır,

Adana ismini nerden aldı,

 

Türkiye’mizin 01 plakalı ili olan Adana ilimizin isim kökenin nereden geldiği ile ilgili araştırmalar yaptık ve sitemize ekledik.

Adanalı olup ta Adana isminin nereden geldiğini bilmeyenler yada merak edenler muhakkak vardır. Bizde bu yazımızda Adana isminin nereden geldiğini yazacağız.

adana şehri ismini nerden almıştır?, adana ili ismini nerden almıştır?, adana ismini nerden aldı? adana eski ismi?

>Adana Tarihi Resmi

Bir çok kaynağa göre; Adana ismi Hitit İmparatorluğu egemenliğindeki Kizzuvatna krallığının Adanya  isiminden gelmiştir.

Diğer kaynaklara göre; Mısır’dan gelip Yunan şehri Argos’a yerleşen mitolojik Yunan kabilesi Danaoi ya da efsanevi karakter Danaus’la ilgili olduğu şeklindedir.

Antik Grek Roman Efsanesi’ne göre; Seyhan Nehri (Sarus) yakınlarında bir yere gelip Adana’yı kuran Uranus’un iki oğlu Adanus ve Sarus’tan almaktadır. Şehrin ismine ilişkin daha eski bir efsaneye göre ise Akad, Sümer, Babil, Asur ve Hitit mitolojileri tarafından ormanın yakınlarında yaşadığına inanılan ve Tesup veya Ishkur olarak da bilinen gök gürültüsü tanrısı Adad’ın ismi bu bölgeye verilmiştir. Bu savı kanıtlayan Hititlilerin isimleri ve el yazmaları o bölgede bulunmuştur. Bu teori Gökgürültüsü Tanrısı’nın çok fazla yağmur getirmesi ve bu yağmurun bölgeye büyük bir bolluk sağlamasından beridir devam eder. Bu tanrı yörenin sakinleri tarafından sevilir ve saygı duyulurdu. Onun şerefine, söz konusu bölge “Uru Adaniyya;” diğer bir deyişle “Adana Bölgesi” olarak anılmaya başlanmıştır.


Facebook'ta Paylaş Twitter ile paylaş…

Yorum

 1. By melike

  Cevapla

 2. By melike

  Cevapla

 3. By melike

  Cevapla

 4. By melike

  Cevapla

 5. By Burçin

  Cevapla

 6. By Burçin

  Cevapla

 7. By asya ezgi tuana engin

  Cevapla

 8. By adana

  Cevapla

  • Cevapla

 9. By ayça

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir