Bulut Nedir? Bulut Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

FaceBook Paylaş
Sponsorlu Bağlantılar

Bulut Hakkında Bilgi,

Bulut Çeşitleri ve Özellikleri,

Bulut Nasıl Oluşur,

 

Gökyüzüne baktığımız zaman gördüğümüz pamuksu şekilde görünen şeylere bulut denir.  Bulut: su damlacıkları, buz kristalleri veya her ikisinin karışımı ile oluşan oluşumdur. Bulutlar yeryüzünden oldukça yüksektir. Yer seviyesinde bazen oluşan bulutlar ise genelde sığ olur ve bunlara sis denir. Bulut ile sis’i karıştırmamak lazım.

Bulutlar genelde beyaz renktedir. Fakat farklı renklerde alabilir gri veya siyah gibi. Gri ya da siyah görünmelerinin sebebi, kalınlıkları nedeniyle güneş ışığının geçmesine izin vermemeleridir.

bulut

 • Bulut Nasıl Oluşur?

Bulut: atmosferde yoğunlaşan su buharı küçük su damlacıklarını ve 0,01 mm çapındaki buz kristallerini meydana getirir. Milyarlarca damlacık ve kristal bir ayara gelerek bulutu oluştururlar. Bulutlar tüm görünür dalga boyutlarını yansıtır.

 • Bulutlar Kaça Ayrılır?

Yüksek, orta ve alçak seviye bulutları olmak üzere 3 ana gruba ayrılırlar. Bunları yükseklikleri:

 1. Yüksek seviye 5-13 km (16.500-42.500 ft)
 2. Orta seviye 2-7 km (6.500-23.000 ft)
 3. Alçak seviye 0-2 km (0-6.500 ft)
 • Bulut Çeşitleri:

Bulut Tipleri

Sirrüs: Beyaz, birbirinden ayrılmış ipliksi yapıda, yamalar veya ince şeritler halinde. Lifli veya ipeksi görünümdedir. 20.000 ft (6 km) üzeri yüksekliktedir.

Sirrokümülüs: Beyaz, ince yamalar veya tabaka halindedir. Gölgesizdir. 1 derece (serçe parmak) kalınlığında tahıl gibi ufak tanelerden veya topaklardan oluşur. Parçacıklar devamlı veya ayrık ve genellikle düzenli bir şekilde dizilmiş haldedir. 20.000 ft (6 km) üzeri yüksekliktedir.

Sirrostratüs: Şeffaf, beyazımsıdır. İpliksi veya pürüzsüz yapıdadır. Gökyüzünü tamamen veya kısmen kaplar. Güneş ve ay etrafında dışı beyazımsı, içi kırmızımsı hale (çember) oluşturur. 20.000 ft (6 km) üzeri yüksekliktedir.

Altokümülüs: Yamalı, düz veya top top tabaka halindedir. Beyaz ve/ya gri gölgelidir. Parçaları 1-5 derece (3 parmak kalınlığı) arasındadır. Parçalar düz veya kıvrımlı desenler oluşturur. Güneş çevresinde “coronae” denen renkli halkalar oluşur. 6.500-20.000 ft (2-6 km) arasındadır.

Altostratüs: Gri veya mavimsidir. Lifli veya yekpare katman halindedir. Gökyüzünü kısmen veya tamamen kaplar. İnce kısımlarından Güneş-cam tozu arkasındaymış gibi- belli belirsiz görünür. 6.500-20.000 ft (2-6 km) arasındadır.

Nimbostratüs: Koyu gridir ve genellikle gökyüzünü kaplar. Güneş ve Ayı gizleyecek kadar kalındır. Tabanı yağış nedeniyle sürekli çözünür durumdadır. Altostratüse benzer ancak daha koyu renklidir ve tabanı As gibi düz değildir. 10.000 ft (3 km) altı orta veya alçak seviyededir.

Stratokümülüs: Gri veya beyazımsı, yamalı veya tabaka halindedir. Koyu gri toplanmış kısımlar veya tabakalar arasında kırıklar görülebilir. Toplanmış (yuvarlak) kısımlar 5 dereceden (3 parmak) kalın olabilir. 6.500 ft (2 km) altı seviyededir.

Stratüs: Gri ve görece düz bulut tabakası. Güneş bulut arkasındayken hatları net olarak seçilebilir. 6.500 ft (2 km) altı  seviyededir.

Kümülüs: Parçalı, yoğun ve keskin hatlıdır. Dikey olarak oluşur ve kubbe ya da kule şeklinde parçalardan meydana gelir. Üst kısmı karnıbahara benzer. Güneş değen kısımları parlak, beyazdır. Tabanı görece koyu renkli ve düzdür. Güneş ışığı altına ulaşmayabilir. 6.500 ft (2 km) altı seviyededir.

Kümülonimbüs: Dikey olarak dağ veya kule şeklinde uzayan, ağır ve yoğun bir buluttur. Üst kısmı örs şeklinde lifli uzantılara sahip olabilir. Tabanı koyu renkli ve fırtınalıdır. Alt kısmında Cu ve Sc gibi başka bulutlar bulunabilir. 13.000 ft (4 km) altı – Alçak, orta ve yüksek seviyelerde bulunur.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Benzer Konular:


  Tarihte 3 Temmuz Dünyada Neler olmuş? Doğan ve Ölen Ünlüler Kimler?
  Dünya tarihinde 3 temmuz itibari ile oluşan olaylar nelerdir? 3 temmuz da doğan ünlüler, 3 temmuz da ölen ünlüler, 3 temmuz doğumlu ünlüler, Tarihte bugün 3 Temmuz da hangi olaylar oldu? İşte cevabı.... Dünya tarihi üzerinde 3 Temmuz tarihinde neler olup bittiği...
  Tarihte 2 Temmuz Dünyada Neler olmuş? Doğan ve Ölen Ünlüler Kimler?
  Dünya tarihinde 2 temmuz itibari ile oluşan olaylar nelerdir? 2 temmuz da doğan ünlüler, 2 temmuz da ölen ünlüler, 2 temmuz doğumlu ünlüler, Tarihte bugün 2 Temmuz da hangi olaylar oldu? İşte cevabı.... Dünya tarihi üzerinde 2 Temmuz tarihinde neler olup bittiğini...
  Tarihte 1 Temmuz Dünyada Neler olmuş? Doğan ve Ölen Ünlüler Kimler?
  Dünya tarihinde 1 temmuz itibari ile oluşan olaylar nelerdir? 1 temmuz da doğan ünlüler, 1 temmuz da ölen ünlüler, 1 temmuz doğumlu ünlüler, Tarihte bugün 1 Temmuz da hangi olaylar oldu? İşte cevabı.... Dünya tarihi üzerinde 1 Temmuz tarihinde neler olup bittiğini...
  Oruçluyken Tükürük veya Balgam Yutmak Orucu Bozar mı?
  Ramazan ayında niyetliyken tükürük yada balgam yutanların orucu bozulur mu?   Oruçluyken ağzıma balgam geliyor, yutuyorum, oruç bozuluyor mu?  Balgamı yutmakla oruç bozulmaz. Oruçluyken ağza gelen tükürüğü yutmak orucu bozar mı? Hayır, orucu...
Bulut Nedir? Bulut Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? başlıklı yazı , , , , etiketleri ile sisteme eklenmiştir.
Bulut Nedir? Bulut Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

One Comment »

 • Alperen demiş ki:

  tşk çok işime yaradı.

Yorum ekleyebilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

NOT: Açık adres ve telefon numaraları yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

bulutlar kaça ayrılır, bulut, bulutlar nasıl oluşur vikipedi, bulut çeşitleri vikipedi, bulut tanımı, bulutlar kqca ayrilir, bulutçeşitleri