Cemre düşmesi nedir?

Arapça kökenli bir kelime olan Cemre kelimesinin Türkçe anlamı kor yani ateştir. Halk dilinde ise cemre, sıcak havaların gelmesi yani artması olarak bilinmektedir. İlkbahar başlangıcında 7 şer gün arayla; önce havaya sonra suya ve daha sonra toprağa düşerek havaların ısınmasına sebep olur.

Cemre nasıl düşer ?

İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir.

Cemre ne zaman düşer?

  • Hava (19-20 Şubat)
  • Su (26-27 Şubat)
  • Toprak (5-6 Mart)

tarihlerinde cemre düştüğüne inanılır. Cemre düşüş sırasına göre önce hava sonra su ve daha sonra toprağa düştüğüne inanılır. Fakat bu inanma Coğrafi bilgiler ile de çatışmaktadır. Çünkü Coğrafya derslerinde güneş ışınları havadan önce toprağı ısıtmaktadır. Isınan topraktan yansıyan ışınlar sayesinde hava ısınmaktadır. 

Cemre düşmesi olayı yüzyıllar öncesinden itibaren halk tarafından gözlenilip tecrübelere dayandırılmıştır. Halen günümüzde cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve Nevruz kutlamaları yapılmaktadır. Kısaca cemre düşmesi kıştan bahara geçişin sembolü olarak görülmektedir.

 
Sosyal Medyada Paylaşın : Google+

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir