Fatih Sultan Mehmet

FaceBook Paylaş
Sponsorlu Bağlantılar

Fatih Sultan Mehmed kimdir,

Fatih Sultan Mehmed biyografi,

Fatih Sultan Mehmed hayatı,

Fatih Sultan Mehmed 29 Mart 1432’de Edirne’de doğdu. Babası Sultan İkinci Murad, annesi Huma Hatun’dur. Fatih Sultan Mehmed, uzun boylu, dolgun yanaklı, kıvrık burunlu, adaleli ve kuvvetli bir padişahtı.

Devrinin en büyük ulemalarından birisiydi ve yedi yabancı dil bilirdi. Alim, şair ve sanatkarları sık sık toplar ve onlarla sohbet etmekten çok hoşlanırdı. İlginç ve bilinmedik konular hakkında makaleler yazdırır ve bunları incelerdi.

Hocalığını da yapmış olan Akşemseddin, Fatih Sultan Mehmed‘in en çok değer verdiği alimlerden biridir.

Fatih Sultan Mehmed, gayet soğukkanlı ve cesurdu. Eşsiz bir komutan ve idareciydi. Yapacağı işlerle ilgili olarak en yakınlarına bile hiçbir şey söylemezdi. Fatih Sultan Mehmed okumayı çok severdi. Farsça ve Arapça’ya çevrilmiş olan felsefi eserler okurdu.

1466 yılında Batlamyos Haritasını yeniden tercüme ettirip, haritadaki adları Arap harfleriyle yazdırdı. Bilimsel sorunlarda, hangi din ve mezhebe mensup olursa olsun bilginleri korur onlara eserler yazdırırdı. Bilime büyük önem veren Fatih Sultan Mehmed yabancı ülkelerdeki büyük bilginleri İstanbul’a getirtirdi.

Nitekim Astronomi bilgini Ali Kuşçu kendi döneminde İstanbul’a geldi. Ünlü Ressam Bellini’yi de İstanbul’a davet ederek kendi resmini yaptırdı. Şair ve açık görüşlüydü. Fatih Sultan Mehmed 1481 yılına kadar hükümdarlık yaptı ve bizzat 25 sefere katıldı. Azim ve irade sahibiydi.

Fatih Sultan Mehmet

Temkinli ve verdiği kararları kesinlikle uygulayan bir kişiliği vardı. Devlet yönetiminde oldukça sertti. Savaşlarda çok cesur olur, bozgunu önlemek için ileri atılarak askerleri savaşa teşvik ederdi.

20 yaşında Osmanlı padişahı olan Sultan İkinci Mehmed, İstanbul’u fethedip 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğunu ortadan kaldırarak Fatih ünvanını aldı. Hz.Muhammed’in (S.A.V) hadisi şerifinde müjdelediği İstanbul’un fethini gerçekleştiren büyük komutan olmayı da başaran Fatih Sultan Mehmed, yüksek yeteneği ve dehasıyla dost ve düşmanlarına gücünü kabul ettirmiş bir Türk hükümdarıydı.

Orta Çağ’ı kapatıp, Yeniçağ’ı açan Cihan İmparatoru Fatih Sultan Mehmed, Nikris hastalığından dolayı 3 Mayıs 1481 günü Maltepe’de vefat etti ve Fatih Camii’nin yanındaki Fatih Türbesi’ne defnedildi.

Fatih Sultan Mehmet hakkında bilgi, Fatih Sultan Mehmet

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Benzer Konular:


  Feraye Tanyolaç kimdir? nereli, kaç yaşında, boyu
  İşadamı ve spor yorumcusu Kaya Çilingiroğlu ile boşanan Feraye Tanyolaç kimdir? Sosyetenin ünlü isimlerinden biri olan Feraye Tanyolaç, 17 Kasım 1969 yılında Üsküdar'da dünyaya geldi. Vaba adı Mehmet Yiğit, anne adı Canan'dır. 2009 yılında Kaya Çilingiroğlu ile dü...
  Fatma Toptaş kimdir? nereli, kaç yaşında, boyu
  Kiraz Mevsimi dizisinde Sibel Korkmaz karakterini canlandıran Fatma Toptaş kimdir? Fatma Toptaş byu ve kilosu, Kiraz Mevsimi Sibel kim Sinema ve dizi oyuncusu Fatma Toptaş, 25 Kasım 1982 yılında Mersinde dünyaya geldi. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde tiyatro bölümü...
  Feyzan Soykan kimdir? nereli, kaç yaşında, boyu
  Dizi oyuncusu Feyzan Soykan kimdir?   Kahireli Palas adlı dizide ün kazanan ve şu sıralar Fox TV ekranlarında yayınlanan Not Defteri adlı dizide rol alan Feyzan Soykan, 1989 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Konservatuar mezunudur. 1.80 cm boyunda olan Feyz...
  Ferit Mevlüt Aslanoğlu kimdir? nereli, hayatı
  CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu vefat etti. Ferit Mevlüt Aslanoğlu kimdir?   1 Şubat 1952 yılında Malatya Arapgir'de dünyaya geldi. Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi mezunudur. Annesinin adı Ayşe Nadiye, babasının ad...
Fatih Sultan Mehmet yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

One Comment »

 • zeynep çelik demiş ki:

  benim türkçe proşem var ve topkapı sarayı ile ilgili vikipedi istiyorum

Yorum ekleyebilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

NOT: Açık adres ve telefon numaraları yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

fatih sultan mehmet vikipedi, fatih sultan mehmet hayatı vikipedi, fatih sultan mehmetin hayatı vikipedi, fatih sultan mehmet boyu, fatih sultan mehmed vikipedi, fatih sultan mehmet kimdir vikipedi, fatih sultan mehmet