İsmet İnönü

FaceBook Paylaş
Sponsorlu Bağlantılar

İsmet İnönü kimdir,

İsmet İnönü biyografi,

İsmet İnönü hayatı,

884 yılında İzmir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sivas’ ta tamamladıktan sonra Mühendishane İdadisini (Askerî Lise) bitirdi. 1903 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1906 yılında Harp Akademisi’ nden mezun olarak, ordunun çeşitli kademelerinde görev yaptı. 1910-1913 yılları arasında Yemen İsyanı’nın bastırılması harekâtına katıldı. Bu ve bundan önceki görevlerinde hudut problemleri ve asilerle yapılan anlaşmalarda başarılı hizmetleri ve meslekî özellikleriyle dikkati çekti.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Kafkas Cephesi’nde Kolordu Komutanı olarak Atatürk’ün emrinde çalıştı ve öğrencilik yıllarından beri devam eden dostlukları ile devletin geleceği hakkında ortak fikirleri gelişti. Suriye Cephesi’nde savaştı; Millî Mücadele sırasında Atatürk’ün en yakın silâh arkadaşı olarak çalıştı. Edirne milletvekilliği ve bakanlık yaptı. Albay İsmet Bey, mebusluk ve bakanlık da uhdesinde kalarak Garp Cephesi Komutanlığı’na getirildi. 25 Ekim 1920’den sonra Batı Cephesi Komutanı olarak Çerkez Ethem isyanını bastırdı. Birinci ve İkinci İnönü Savaşlarını yönetti. Tuğgeneral rütbesine yükseldi.

Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’dan sonra kazanılan zafer üzerine Mudanya Mütarekesi’nde Büyük Millet Meclisi’ni temsil etti. Lozan Barış Konferansı’na Dışişleri Bakanı ve Türk heyeti başkanı olarak katıldı. 24 Temmuz 1923’te Lozan Andlaşması’nı imzaladı. Cumhuriyetin ilânından sonra 1923-1924 yıllarında ilk hükûmette Başbakan olarak görev aldı, 1924-1937 yılları arasında bu görevini sürdürdü.

İsmet İnönü

İnönü, Atatürk İnkılâplarının gerçekleşmesinde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin sağlam temeller üzerine oturtulmasında Atatürk’ün en yakın mesai arkadaşıydı. Atatürk’ün ölümünden sonra, 1938 yılında, TBMM tarafından Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı olarak seçildi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye’yi savaş felâketinin dışında tutmayı başardı. Savaştan sonra çok partili siyasî rejime geçilmesine büyük destek oldu. 1950 yılında, yapılan seçimleri kaybettikten sonra, 1960 yılına kadar Ana Muhalefet Partisi Başkanı olarak siyasî yaşamını sürdürdü. 27 Mayıs harekâtından sonra Kurucu Meclis üyeliğine seçildi ve 10 Kasım 1961 tarihinde Başbakanlığa atandı. 1965 yılında bu görevden ayrıldıktan sonra milletvekili olarak siyasî yaşamına devam etti.

1972’de Parti Genel Başkanlığı ve milletvekilliğinden istifa ederek; ölünceye kadar (25 Aralık 1973) Anayasa gereğince Cumhuriyet Senatosu tabiî üyeliği görevinde bulundu.

İsmet İnönü nereli, İsmet İnönü ne zaman öldü, İsmet İnönü mezarı, İsmet İnönü özgeçmişi, İsmet İnönü resimleri

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Benzer Konular:


  İpek Yaylacıoğlu kimdir? nereli, kaç yaşında, boyu
  Son olarak Kardeş Payı dizisinde Ezacı Eda karakterini canlandıran İpek Yaylacıoğlu kimdir? İpek Yaylacıoğlu hakkında bilgi, İpek Yaylacıoğlu  rol aldığı diziler   İpek Yaylacıoğlu boyu ve kilosu; 1.65 cm - 50 kg 31 Temmuz 1984 yılında İstanbul'da dünyaya...
  İrem Derici kimdir? nereli, kaç yaşında, boyu
  Türk pop müziğinin güçlü ses sanatçısı İrem Derici kimdir?   Şarkıcı İrem Derici,  21 Mart 1987 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Eğitimini  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Piyano bölümünü okuyarak tamamladı. Küçük yaştan beri müziğe hevesli olan İr...
  İstem Atilla kimdir? nereli, kaç yaşında, boyu
  Galatasaraylı futbolcu Burak Yılmaz ile dünya evine girecek olan İstem Atilla kimdir? İstem Atilla hakkında pek bir bilgi bulunmamaktadır. Nitekim ünlü birinin Türkiye'de hiç tanınmayan biri ile evlenmesi kadar doğal bir şey olmadığından sosyal medyada İstem Atill...
  İpek Karapınar kimdir? nereli, kaç yaşında, boyu
  Türk tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu İpek Karapınar kimdir? rol aldığı diziler hangileridir?   İpek Karapınar boyu; 1.66 cm İpek Karapınar kilosu; 52 kg İpek Karapınar, 1 Ocak 1984 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Gerçek ismi Funda İpek Karapınar’dı...
İsmet İnönü yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yorum ekleyebilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

NOT: Açık adres ve telefon numaraları yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

ismet inönü vikipedi, ismet inönü kimdir vikipedi