Mondros Ateşkes Antlaşmasının Maddeleri

FaceBook Paylaş
Sponsorlu Bağlantılar

mondros ateşkes antlaşmasının önemli maddeleri, mondros ateşkes anlaşmasının maddeleri, mondros maddeleri, mondros antlaşması maddeleri, mondrosun maddeleri, mondros ateşkes antlaşması maddeleri ve önemi

Mondros Ateşkes Antlaşması; I. Dünya Savaşı sonunda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında 30 Ekim 1918 imzalanan antlaşmadır. Bu antlaşma  Osmanlı Devleti adına  Rauf Bey tarafından imzalanmıştır. Rauf Beyi’in imzaladığı Mondros Ateşkes Antlaşmasının maddelerine makalemizin devamında ulaşabilirsiniz.

Mondros Ateşken Antlaşması

Mondros Ateşken Antlaşmasının Önemli Maddeleri

 • Çanakkale ve İstanbul Boğazları açılacak,Karadeniz’e serbestçe geçiş sağlanacak ve bu yerlerdeki istihkamlar itilaf devletleri tarafından işgal edilecek.
 • Osmanlı ordusu terhis edilecek. Orduya ait silah, cephaneler, itilaf devletleri tarafından denetim altına alınacak.
 • Sahil koruma için kullanılacak küçük gemiler hariç, Osmanlı donanması, itilaf devletlerinin belirlediği limanlarda gözaltında tutulacak.
 • İtilaf devletleri, güvenliklerini tehdit edecek bir durumda, istedikleri herhangi bir stratejik noktayı işgal edebilecekler.
 • Hükumet yazışmaları hariç bütün haberleşme, itilaf devletleri tarafından kontrol edilecek, Toros Tünelleri işgal edilecek.
 • İtilaf devletleri, Osmanlı demir yolları ve ticaret gemilerinden yararlanabileceklerdi.
 • Hicaz, Yemen, Suriye, Irak, Trablusgarp ve Bingazi’deki Osmanlı birlikleri en yakın itilaf devletlerine teslim olacak.
 • Doğu Anadolu’daki 6 vilayette bir karışıklık çıkması halinde, itilaf devletleri, bu vilayetlerden herhangi bir kısmını işgal edebilecekler.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Benzer Konular:


  Churchill’in Hıçkırığı nedir? hakkında bilgi
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bahsettiği 'Churchill’in Hıçkırığı' nedir?   Dünya hiç bu kadar karışmamıştı. 2014 yılının tarihte ayrı bir yeri vardır. Bu zamanda Dünya ülkeleri hiç bu kadar karışmamış ve savaş hiç bu kadar kaçınılmaz olmamıştır. Irak ve Suriye'de...
  Profesyonel Futbolcu Nasıl Olunur? Futbolcu Olmanın Yolları Nelerdir?
  Futbol oynuyor iseniz yada futbola başlamak istiyorsanız Profesyonel olarak iyi bir futbolcu olmanın yollarını bu başlık altından sizlerle paylaşacağız. futbolcu nasıl olunur, herkesin tanıdığı bir futbolcu olmak için neler yapmalıyım, futbolcu olmak için neler yap...
  Ebola Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ebola Virüsü Hakkında Bilgi
  Batı Afrika'da ortaya çıkan ve şimdiye kadar 900 kişinin ölümüne sebep olan Ebola Virüsü Nedir? Ebola Virüsünün belirtileri nelerdir? Ebola Virüsü tedavisi nasıl yapılır? gibi sorulara cevap arayacağız bu yazımızda...   Ebola Virüsü; insanlarda ve insan dışı...
  Türklerin Orta Asya’dan Göç Etmesinin Nedenleri ve Sonuçları
  Türklerin Orta Asya'dan Göç etmelerinin sebepleri ve sonuçları nelerdir? hakkında bilgi   Türklerin ilk göçleri MÖ XVI. yüzyıldan itibaren başlamış ve sürekli devam etmiştir. Göçlerin kolaylaşmasını sağlayan en önemli neden at unsurudur. Ayrıca at, onların k...
Mondros Ateşkes Antlaşmasının Maddeleri başlıklı yazı , , , , etiketleri ile sisteme eklenmiştir.
Mondros Ateşkes Antlaşmasının Maddeleri yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

One Comment »

 • aysun demiş ki:

  çok bilgili bir yer

Yorum ekleyebilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

NOT: Açık adres ve telefon numaraları yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

monders ates kes antlasmasi nin onemli maddeleri yazilacak, mondros ateşkes antlaşması maddeleri vikipedi, mondros ateşkes antlaşmasının maddeleri, mondros ateşkes antlaşmasının maddeleri vikipedi