Mondros Ateşkes Antlaşmasının Maddeleri

FaceBook Paylaş
Sponsorlu Bağlantılar

mondros ateşkes antlaşmasının önemli maddeleri, mondros ateşkes anlaşmasının maddeleri, mondros maddeleri, mondros antlaşması maddeleri, mondrosun maddeleri, mondros ateşkes antlaşması maddeleri ve önemi

Mondros Ateşkes Antlaşması; I. Dünya Savaşı sonunda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında 30 Ekim 1918 imzalanan antlaşmadır. Bu antlaşma  Osmanlı Devleti adına  Rauf Bey tarafından imzalanmıştır. Rauf Beyi’in imzaladığı Mondros Ateşkes Antlaşmasının maddelerine makalemizin devamında ulaşabilirsiniz.

Mondros Ateşken Antlaşması

Mondros Ateşken Antlaşmasının Önemli Maddeleri

 • Çanakkale ve İstanbul Boğazları açılacak,Karadeniz’e serbestçe geçiş sağlanacak ve bu yerlerdeki istihkamlar itilaf devletleri tarafından işgal edilecek.
 • Osmanlı ordusu terhis edilecek. Orduya ait silah, cephaneler, itilaf devletleri tarafından denetim altına alınacak.
 • Sahil koruma için kullanılacak küçük gemiler hariç, Osmanlı donanması, itilaf devletlerinin belirlediği limanlarda gözaltında tutulacak.
 • İtilaf devletleri, güvenliklerini tehdit edecek bir durumda, istedikleri herhangi bir stratejik noktayı işgal edebilecekler.
 • Hükumet yazışmaları hariç bütün haberleşme, itilaf devletleri tarafından kontrol edilecek, Toros Tünelleri işgal edilecek.
 • İtilaf devletleri, Osmanlı demir yolları ve ticaret gemilerinden yararlanabileceklerdi.
 • Hicaz, Yemen, Suriye, Irak, Trablusgarp ve Bingazi’deki Osmanlı birlikleri en yakın itilaf devletlerine teslim olacak.
 • Doğu Anadolu’daki 6 vilayette bir karışıklık çıkması halinde, itilaf devletleri, bu vilayetlerden herhangi bir kısmını işgal edebilecekler.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Benzer Konular:


  Tarihte 3 Temmuz Dünyada Neler olmuş? Doğan ve Ölen Ünlüler Kimler?
  Dünya tarihinde 3 temmuz itibari ile oluşan olaylar nelerdir? 3 temmuz da doğan ünlüler, 3 temmuz da ölen ünlüler, 3 temmuz doğumlu ünlüler, Tarihte bugün 3 Temmuz da hangi olaylar oldu? İşte cevabı.... Dünya tarihi üzerinde 3 Temmuz tarihinde neler olup bittiği...
  Tarihte 2 Temmuz Dünyada Neler olmuş? Doğan ve Ölen Ünlüler Kimler?
  Dünya tarihinde 2 temmuz itibari ile oluşan olaylar nelerdir? 2 temmuz da doğan ünlüler, 2 temmuz da ölen ünlüler, 2 temmuz doğumlu ünlüler, Tarihte bugün 2 Temmuz da hangi olaylar oldu? İşte cevabı.... Dünya tarihi üzerinde 2 Temmuz tarihinde neler olup bittiğini...
  Tarihte 1 Temmuz Dünyada Neler olmuş? Doğan ve Ölen Ünlüler Kimler?
  Dünya tarihinde 1 temmuz itibari ile oluşan olaylar nelerdir? 1 temmuz da doğan ünlüler, 1 temmuz da ölen ünlüler, 1 temmuz doğumlu ünlüler, Tarihte bugün 1 Temmuz da hangi olaylar oldu? İşte cevabı.... Dünya tarihi üzerinde 1 Temmuz tarihinde neler olup bittiğini...
  Oruçluyken Tükürük veya Balgam Yutmak Orucu Bozar mı?
  Ramazan ayında niyetliyken tükürük yada balgam yutanların orucu bozulur mu?   Oruçluyken ağzıma balgam geliyor, yutuyorum, oruç bozuluyor mu?  Balgamı yutmakla oruç bozulmaz. Oruçluyken ağza gelen tükürüğü yutmak orucu bozar mı? Hayır, orucu...
Mondros Ateşkes Antlaşmasının Maddeleri başlıklı yazı , , , , etiketleri ile sisteme eklenmiştir.
Mondros Ateşkes Antlaşmasının Maddeleri yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

One Comment »

 • aysun demiş ki:

  çok bilgili bir yer

Yorum ekleyebilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

NOT: Açık adres ve telefon numaraları yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

mondros ateşkes antlaşmasının maddeleri