Mondros Ateşkes Antlaşmasının Maddeleri

Sponsorlu Bağlantılar

mondros ateşkes antlaşmasının önemli maddeleri, mondros ateşkes anlaşmasının maddeleri, mondros maddeleri, mondros antlaşması maddeleri, mondrosun maddeleri, mondros ateşkes antlaşması maddeleri ve önemi

Mondros Ateşkes Antlaşması; I. Dünya Savaşı sonunda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında 30 Ekim 1918 imzalanan antlaşmadır. Bu antlaşma  Osmanlı Devleti adına  Rauf Bey tarafından imzalanmıştır. Rauf Beyi’in imzaladığı Mondros Ateşkes Antlaşmasının maddelerine makalemizin devamında ulaşabilirsiniz.

Mondros Ateşken Antlaşması

Mondros Ateşken Antlaşmasının Önemli Maddeleri

 • Çanakkale ve İstanbul Boğazları açılacak,Karadeniz’e serbestçe geçiş sağlanacak ve bu yerlerdeki istihkamlar itilaf devletleri tarafından işgal edilecek.
 • Osmanlı ordusu terhis edilecek. Orduya ait silah, cephaneler, itilaf devletleri tarafından denetim altına alınacak.
 • Sahil koruma için kullanılacak küçük gemiler hariç, Osmanlı donanması, itilaf devletlerinin belirlediği limanlarda gözaltında tutulacak.
 • İtilaf devletleri, güvenliklerini tehdit edecek bir durumda, istedikleri herhangi bir stratejik noktayı işgal edebilecekler.
 • Hükumet yazışmaları hariç bütün haberleşme, itilaf devletleri tarafından kontrol edilecek, Toros Tünelleri işgal edilecek.
 • İtilaf devletleri, Osmanlı demir yolları ve ticaret gemilerinden yararlanabileceklerdi.
 • Hicaz, Yemen, Suriye, Irak, Trablusgarp ve Bingazi’deki Osmanlı birlikleri en yakın itilaf devletlerine teslim olacak.
 • Doğu Anadolu’daki 6 vilayette bir karışıklık çıkması halinde, itilaf devletleri, bu vilayetlerden herhangi bir kısmını işgal edebilecekler.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Benzer Konular:


  Maddeler halinde belediyenin görevleri nelerdir?
  Belde ve belde halkının yerel alandaki ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü yerel yönetime belediye denir. Yerel seçimler sonucunda belde halkının taktiri sonucunda başa gelen Parti yada bağımsız kişinin o bölgedeki yerel ihtiyaçları gidermek amacıyla belli görevler ...
  Sakallarım çıkmıyor? Çıkması için neler yapılmalı ve Sakal duası
  Sakallar nasıl daha çabuk çıkar? ve sakal duası   Sakal erkek adamın vazgeçilmezlerinden biridir. Ki kaldı ki erkek adamın erkekli hatlarını belli eden en önemli şey sakallardır. Sakalı tüm erkeklerin sevdiğini söylersek yalan olur. Kimileri seyrek olduğunda...
  Hüma Kuşu Nedir? Hüma Kuşu Hikayesi Efsanesi
  Cennet kuşu olarak ta adlandırılan Hüma kuşu hikayesi ve hakkında bilgi   Cennet kuşu olarak da bilinen hüma kuşunu gökyüzünde görmek imkansız gibi bir şey çünkü dinlenmeden sürekli çok yüksekten uçar. Efsanevi kuş türü olan hüma kuşunun kimi rivayetlere gör...
  2014 Yılı Türk Vatandaşından Vize İstemeyen Ülkeler Listesi
  Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler listesinin tamamı makalemizin devamında...   Türk vatandaşı olan birinin tatil veya iş için yurt dışına çıkması gerektiğinde hangi ülkelerin vize talep edip etmediğini sizlerle için araştırdık. Aşağıdaki ülkeler T...
Mondros Ateşkes Antlaşmasının Maddeleri içeriği, Yazar: tarafından sisteme; , , , , etiketleri ile eklenmiştir.
Mondros Ateşkes Antlaşmasının Maddeleri yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

One Comment »

 • aysun demiş ki:

  çok bilgili bir yer

Yorum ekleyebilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

NOT: Açık adres ve telefon numaraları yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

mondrosun maddeleri