Orucun Farz Oluşu – Oruç Ne Zaman Farz Olmuştur

FaceBook Paylaş
Sponsorlu Bağlantılar

Orucun Farz Oluşu,

Oruç Ne Zaman Farz Olmuştur,

Oruç Ne Zaman Farz Kılındı,

 

Oruç, hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır.

Orucun müslümanlara farz olduğu Bakara sûresindeki ;

“Ey İman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sizlere de farz kılındı. Ta ki, korunasınız” 15 âyetiyle bildirilmiş, ayrıca aynı sûrenin 185. âyetinde de “sizden kim bu aya (Ramazan’a) erişirse oruç tutsun” buyurularak oruç ibadetinin yerine getirilmesi emredilmiştir. Peygamber Efendimiz de, İslâm’ın beş temelinden birinin Ramazan ayında oruç tutmak olduğunu bildirmiştir.

Birinci ayetten açıkça anlaşılıyor ki oruç, ilk peygamber Âdem (a.s.)’den itibaren bütün peygamberlere ve onlara inananlara farz kılınmıştır. Oruç, insanlığın ilk zamanlarından beri yerine getirilmesi emredilen bir ibadettir. Çünkü, ruhen arınıp ahlâken olgunlaşmak bakımından insanın oruca ihtiyacı olduğu gibi maddî ve manevî pek çok faydaları da vardır.

Anlamlarını sunduğumuz ayetlerde orucun, müslümanlara farz olduğu bildirilmiş; hasta, yolcu ve oruç tutmaya gücü yetmeyenler için getirilen kolaylıklar hakkında da şöyle buyurulmuştur:

Ramazan Ayı

“(Oruç) sayılı günlerdir. Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa tutamadığı günler kadar diğer günlerde oruç tutar. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir yoksulu doyuracak fidye gerekir.”

Bu ayette, geçerli mazereti olanların, orucu Ramazan’dan sonraya erteleyebilecekleri bildirildikten sonra sürekli mazereti olup da ömürboyu oruç tutmaya gücü yetmeyenlere bunun karşılığında fidye vermeleri emredilerek gerekli kolaylık sağlanmıştır. Ciddî ve geçerli bir mazeret olmadıkça belirli şartları taşıyan müslümanların ise bizzat oruç tutarak Allah’ın emrini yerine getirmesi gerekir.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Benzer Konular:


  Fitre (Fıtır) Sadakası Nedir? Kimlere Verilir?
  Fitre nedir ve kimlere verilir?, arkadaşa fitre verilir mi?, bu sene fitre fiyatı ne kadardır?, fitre ile zekat aynı şey mi?, fitre ne zaman verilir?, fitre vermek zorunlu mu?, Fitre fiyatı açıklandı... Fitre (Fıtır) fiyatı bu sene ne kadardır? Din İşleri Yükse...
  İnternette Canlı Kur’an-ı Kerim Dinle – Meal’ini Oku
  Tüm Dünyaya rahmet olsun diye peygamberimiz Hz. Muhammed aracılığı ile indirilen  Kur'an-ı Kerimi internet üzerinden canlı olarak dinleyebilir ve Türkçe mailini okuyabilirsiniz. 6666 ayetten oluşan Kur'anı Kerim'i internet bağlantınız olduğu taktirde bilgisayar ...
  Kuran-ı Kerim’de İsmi Geçen Peygamberler ve Hayatları
  Son peygamber Hz. Muhammed'e indirilen Kuran'î Kerim'de adı geçen peygamberler kimlerdir? hayatları hakkında kısa bilgi   İlk Peygamber Hz. Adem ve son peygamber Hz.Muhammed arasında bir çok peygamber gelmiştir. Ama bunlardan sadece 25 tanesinin ismi Kuran-ı...
  İnfak Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?
  Sözlük anlamı "bitirmek, yok etmek; yoksul düşmek; malı veya parayı elden çıkarmak" anlamlarına gelen infâk, dinî bir terimdir.   İnfak; Varlıklı Müslümanların mallarında yoksullarında hakları vardır. Çünkü verende alanda Allah'tır. Tüm zenginlikler onun ese...
Orucun Farz Oluşu – Oruç Ne Zaman Farz Olmuştur başlıklı yazı , , etiketleri ile sisteme eklenmiştir.
Orucun Farz Oluşu – Oruç Ne Zaman Farz Olmuştur yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yorum ekleyebilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

NOT: Açık adres ve telefon numaraları yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.