Recep Tayyip Erdoğan

FaceBook Paylaş
Sponsorlu Bağlantılar

Recep Tayyip Erdoğan kimdir,

Recep Tayyip Erdoğan biyografi,

Recep Tayyip Erdoğan hayatı,

 

Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954 Kasımpaşa İstanbul doğumludur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2003 yılından beri başbakanı ve Adalet ve Kalkınma Partisinin Genel Başkanı. Erdoğan, 1994 ve 1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nı yürüttü.

Erdoğan Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi’nden 1981 yılında mezun oldu. On sekiz yaşından itibaren siyasete dahil oldu. Erdoğan, 1969-1980 yılları arasında yarı profesyonel futbolcu oldu. Eşi Emine Erdoğan’la 4 Temmuz 1978’de evlendi. Evliliklerinden 2 erkek, 2 kız olmak üzere 4 çocukları vardır.

Erdoğan 27 Mart 1994’de yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak seçildi. 12 Aralık 1997 tarihinde Siirt’te bir miting esnasında okuduğu bir şiir nedeniyle göreve men ve hapis cezasına çarptırıldı. Şiir Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere tavsiye ettiği bir kitaptan okunmuştur. Cezaevinde dört ay kaldıktan sonra, 14 Ağustos 2001’de Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)’ni kurdu. 2002 genel seçimlerinde AK Parti parlamentodaki sandalyelerin yaklaşık üçte ikisini kazanarak tek başına hükümet kurma yetkisini kazandı.

Recep Tayyip Erdoğan

Başbakan olarak Erdoğan, çok sayıda reformlar uyguladı. Türkiye 45 yıl sonra Avrupa Birliği ile bir Ortaklık Anlaşması imzaladı, Erdoğan’ın göreve gelmesi ile Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleri başladı. 52 yıl sonra ilk kez iktidarda olan bir parti ikinci dönemde oy oranını arttırarak 2007 Türkiye genel seçimlerinde Genel Başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi %46,58 oy alarak seçimi kazandı.

2011 Türkiye genel seçimlerinde Genel Başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi %49,9 oy oranına sahip olarak üçüncü dönemde de yeniden seçildi.

30 Mart 2014 Yerel seçimlerde Ak Parti 45,6 oranında oy alarak ne kadar istikrarlı bir parti olduğunu yine halkına gösterdi.

 

 

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Benzer Konular:


  Rıza Sönmez kimdir? nereli, kaç yaşında, boyu
  İstanbul Cihangir'de bıçaklı saldırıya uğrayan dizi ve sinema oyuncusu Rıza Sönmez kimdir? vikipedi 26 Kasım 1968 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Adalet Yüksek Okulu ve D.E.Ü Aydın Turizm İşletmeciliği Y.O okudu. Ama isteği oyunculuk olan Rıza S...
  Reza Zarrab kimdir? nereli, kaç yaşında, boyu
  Ünlü sanatçı Ebru Gündeş'in eşi Reza Zarrab kimdir? hakkında bilgi   Reza Zarrab, 1984  yılında Azerbaycan'ın Bakü kentinde dünyaya geldi. İş adamı kimliğiyle tanınan Reza bey, Azerbaycan'ın en köklü aşiretlerden birinin reisidir. Azerbaycan'ın en zengin kiş...
  Roberto Mancini kimdir? kariyeri çalıştırdığı takımlar
  Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Roberto Mancini kimdir? kaç yaşındadır   Fatih Terim'in Galatasaray'dan gönderilmesi ile boşalan koltuğa getirilen Roberto Mancini 27 Kasım 1964 yılında İtalya Lesi'de dünyaya geldi.1,79 m boyundadır. Futbolculuktan tekni...
  Resul Dindar Kimdir? nereli, kaç yaşında, boyu
  Karmate grubunun solisti Resul Dindar kim? doğum tarihi   Karadeniz yöresine ait şarkılar seslendiren ve oldukça güzel bir sese sahip olan Resul Dindar, 24 Ocak 1982 yılında Artvin'in Hopa ilçesinde dünyaya geldi. 2008 yılında arkadaşları ile beraber bir gr...
Recep Tayyip Erdoğan yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yorum ekleyebilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

NOT: Açık adres ve telefon numaraları yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

recep tayyip erdoan vikipedi, recep tayyip erdoğan vikipedi, tayyip erdogan vikipedi, tayip Erdoğan boyu, erdogan senay kimdir