Tarih Şeridi Nedir? nasıl yapılır, tarih şeridi örnekleri resimli anlatım

FaceBook Paylaş
Sponsorlu Bağlantılar

Geçmişten günümüze yaşanan olayların bir çizelge üzerinden gösterilmesine tarih şeridi nedir.

 

Tarih şeridi, daha önceki yıllarda yaşanan buluşların, savaşların, antlaşmaların bir tarih çizelgesi üzerinde tarihlerine göre belirlenmesidir.

Tarih Şeridi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hangi tarih aralığındaki olayları ele alacaksınız kesin bir bilgisi elinizde bulunsun.

Oluşturacağınız tarih aralığına göre ve çizimin ize göre beyaz bir karton üzerinde tarih aralıklarını yazın.

Seçtiğiniz tarih aralığıyla ilgili bir başlık bulun

Seçtiğiniz aralığın başlangıcını ve bitişini gösterin

Gelelim tarih şeridini oluşturmaya elinizdeki notta önceden hazırladığınız olayları başlangıç ve bitiş tarihi ile çizimini yaptığınız karton üzerine yazmaya başlayın. Resim eklerseniz daha bir aydınlatıcı olur. (her olayın başlangıç ve bitiş tarihini renkli yazılarla yapmanızı öneriyoruz)

Bir resim ile tarih şeridini ele alalım;

tarih şeridi

Ela aldığımız resimde 1917 yılı ile 1936 yılları arasında yaşanan olayları resimli bir şekilde oluşturduk.

1919 yılında Mustafa Kemal Atatürk Samsuna çıktı. Biz bunu tarih şeridimiz üzerinde belirledik.

Soyadı Kanunu 1934 yılında çıktı. Bunu da tarih şeridimiz üzerinde 1934 yılına yazdık.

Çanakkale savaşı 1918 yılında yapıldı. Oluşturduğumuz tarih şeridi üzerinde bunu belirttik ama altında açıklayıcı olsun diye ayrıntılarını da paylaştık.

Tarih şeridi hazırlama mantığı bu arkadaşlar.

Farklı tarih şeritleri de hazırlayabilirsiniz bu mantıkla. Biz burada tarihi olayları ele aldık ama siz bir matematik, fizik, kimya, osmanlı tarihi, sosyal bilgiler gibi derslerin tarih şeritlerini hazırlayabilirsiniz.

Örneğin;

Aşağıdaki linkten geçmişten günümüze kadar gelen Matematiğin kronolojik tarihine ulaşabilirsiniz.

Umarım tarihi şeridinin nasıl yapıldığını sizlere anlatabildik. Takıldığınız noktaları yorum bölümünden yazarak sorabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Benzer Konular:


  Churchill’in Hıçkırığı nedir? hakkında bilgi
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bahsettiği 'Churchill’in Hıçkırığı' nedir?   Dünya hiç bu kadar karışmamıştı. 2014 yılının tarihte ayrı bir yeri vardır. Bu zamanda Dünya ülkeleri hiç bu kadar karışmamış ve savaş hiç bu kadar kaçınılmaz olmamıştır. Irak ve Suriye'de...
  Profesyonel Futbolcu Nasıl Olunur? Futbolcu Olmanın Yolları Nelerdir?
  Futbol oynuyor iseniz yada futbola başlamak istiyorsanız Profesyonel olarak iyi bir futbolcu olmanın yollarını bu başlık altından sizlerle paylaşacağız. futbolcu nasıl olunur, herkesin tanıdığı bir futbolcu olmak için neler yapmalıyım, futbolcu olmak için neler yap...
  Ebola Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ebola Virüsü Hakkında Bilgi
  Batı Afrika'da ortaya çıkan ve şimdiye kadar 900 kişinin ölümüne sebep olan Ebola Virüsü Nedir? Ebola Virüsünün belirtileri nelerdir? Ebola Virüsü tedavisi nasıl yapılır? gibi sorulara cevap arayacağız bu yazımızda...   Ebola Virüsü; insanlarda ve insan dışı...
  Türklerin Orta Asya’dan Göç Etmesinin Nedenleri ve Sonuçları
  Türklerin Orta Asya'dan Göç etmelerinin sebepleri ve sonuçları nelerdir? hakkında bilgi   Türklerin ilk göçleri MÖ XVI. yüzyıldan itibaren başlamış ve sürekli devam etmiştir. Göçlerin kolaylaşmasını sağlayan en önemli neden at unsurudur. Ayrıca at, onların k...
Tarih Şeridi Nedir? nasıl yapılır, tarih şeridi örnekleri resimli anlatım başlıklı yazı , , , , etiketleri ile sisteme eklenmiştir.
Tarih Şeridi Nedir? nasıl yapılır, tarih şeridi örnekleri resimli anlatım yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yorum ekleyebilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

NOT: Açık adres ve telefon numaraları yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

tarih şeridi nasıl yapılır, TARİH ŞERİDİ ÖRNEKLERİ, tarih şeridi nedir, matematik tarih şeridi çizelgesi, tarih şeridi ayrintilariyla, tarih şeridi nedir nasıl yapılır, tarih şeridi vikipedi