Tarih Şeridi Nedir? nasıl yapılır, tarih şeridi örnekleri resimli anlatım

FaceBook Paylaş
Sponsorlu Bağlantılar

Geçmişten günümüze yaşanan olayların bir çizelge üzerinden gösterilmesine tarih şeridi nedir.

 

Tarih şeridi, daha önceki yıllarda yaşanan buluşların, savaşların, antlaşmaların bir tarih çizelgesi üzerinde tarihlerine göre belirlenmesidir.

Tarih Şeridi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hangi tarih aralığındaki olayları ele alacaksınız kesin bir bilgisi elinizde bulunsun.

Oluşturacağınız tarih aralığına göre ve çizimin ize göre beyaz bir karton üzerinde tarih aralıklarını yazın.

Seçtiğiniz tarih aralığıyla ilgili bir başlık bulun

Seçtiğiniz aralığın başlangıcını ve bitişini gösterin

Gelelim tarih şeridini oluşturmaya elinizdeki notta önceden hazırladığınız olayları başlangıç ve bitiş tarihi ile çizimini yaptığınız karton üzerine yazmaya başlayın. Resim eklerseniz daha bir aydınlatıcı olur. (her olayın başlangıç ve bitiş tarihini renkli yazılarla yapmanızı öneriyoruz)

Bir resim ile tarih şeridini ele alalım;

tarih şeridi

Ela aldığımız resimde 1917 yılı ile 1936 yılları arasında yaşanan olayları resimli bir şekilde oluşturduk.

1919 yılında Mustafa Kemal Atatürk Samsuna çıktı. Biz bunu tarih şeridimiz üzerinde belirledik.

Soyadı Kanunu 1934 yılında çıktı. Bunu da tarih şeridimiz üzerinde 1934 yılına yazdık.

Çanakkale savaşı 1918 yılında yapıldı. Oluşturduğumuz tarih şeridi üzerinde bunu belirttik ama altında açıklayıcı olsun diye ayrıntılarını da paylaştık.

Tarih şeridi hazırlama mantığı bu arkadaşlar.

Farklı tarih şeritleri de hazırlayabilirsiniz bu mantıkla. Biz burada tarihi olayları ele aldık ama siz bir matematik, fizik, kimya, osmanlı tarihi, sosyal bilgiler gibi derslerin tarih şeritlerini hazırlayabilirsiniz.

Örneğin;

Aşağıdaki linkten geçmişten günümüze kadar gelen Matematiğin kronolojik tarihine ulaşabilirsiniz.

Umarım tarihi şeridinin nasıl yapıldığını sizlere anlatabildik. Takıldığınız noktaları yorum bölümünden yazarak sorabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Benzer Konular:


  Tarihte 3 Temmuz Dünyada Neler olmuş? Doğan ve Ölen Ünlüler Kimler?
  Dünya tarihinde 3 temmuz itibari ile oluşan olaylar nelerdir? 3 temmuz da doğan ünlüler, 3 temmuz da ölen ünlüler, 3 temmuz doğumlu ünlüler, Tarihte bugün 3 Temmuz da hangi olaylar oldu? İşte cevabı.... Dünya tarihi üzerinde 3 Temmuz tarihinde neler olup bittiği...
  Tarihte 2 Temmuz Dünyada Neler olmuş? Doğan ve Ölen Ünlüler Kimler?
  Dünya tarihinde 2 temmuz itibari ile oluşan olaylar nelerdir? 2 temmuz da doğan ünlüler, 2 temmuz da ölen ünlüler, 2 temmuz doğumlu ünlüler, Tarihte bugün 2 Temmuz da hangi olaylar oldu? İşte cevabı.... Dünya tarihi üzerinde 2 Temmuz tarihinde neler olup bittiğini...
  Tarihte 1 Temmuz Dünyada Neler olmuş? Doğan ve Ölen Ünlüler Kimler?
  Dünya tarihinde 1 temmuz itibari ile oluşan olaylar nelerdir? 1 temmuz da doğan ünlüler, 1 temmuz da ölen ünlüler, 1 temmuz doğumlu ünlüler, Tarihte bugün 1 Temmuz da hangi olaylar oldu? İşte cevabı.... Dünya tarihi üzerinde 1 Temmuz tarihinde neler olup bittiğini...
  Oruçluyken Tükürük veya Balgam Yutmak Orucu Bozar mı?
  Ramazan ayında niyetliyken tükürük yada balgam yutanların orucu bozulur mu?   Oruçluyken ağzıma balgam geliyor, yutuyorum, oruç bozuluyor mu?  Balgamı yutmakla oruç bozulmaz. Oruçluyken ağza gelen tükürüğü yutmak orucu bozar mı? Hayır, orucu...
Tarih Şeridi Nedir? nasıl yapılır, tarih şeridi örnekleri resimli anlatım başlıklı yazı , , , , etiketleri ile sisteme eklenmiştir.
Tarih Şeridi Nedir? nasıl yapılır, tarih şeridi örnekleri resimli anlatım yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yorum ekleyebilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

NOT: Açık adres ve telefon numaraları yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

tarih şeridi nasıl yapılır, TARİH ŞERİDİ ÖRNEKLERİ, tarih şeridi nedir, matematik tarih şeridi çizelgesi, 8 sınıf matematik tarih şeridi ödevi, tarih şeridi resim görsel, tarih şeridi nedir kısaca