Siz Sorun Biz Cevaplayalım. Hemen Tıkla Sorunu Sor

Yaşar Kemal – Çıplak Deniz Çıplak Ada Özeti

Yaşar Kemal Çıplak Deniz Çıplak Ada Kitabı,

Çıplak Deniz Çıplak Ada Hikaye Özeti,

Bir Ada Hikayesi – Çıplak Deniz Çıplak Ada Özeti,

 

Yaşar Kemal’in “Bir Ada Hikayesi” dörtlemesinin sonuncu kitabı “Çıplak Deniz Çıplak Ada” 5 Ekim’de piyasada yerini alacak. Yaşar Kemal’in yeni hikayesi olan  “Çıplak Deniz Çıplak Ada” kitabının özetini tanıtım bülteninden derleyip sitemize ekledik.

Yaşar Kemal Çıplak Deniz Çıplak Ada Özeti

Yaşar Kemal – Çıplak Deniz Çıplak Ada Özeti

Yaşar Kemal’in “Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana” romanı ile başlayan, “Karıncanın Su İçtiği” ve “Tanyeri Horozları” kitaplarıyla devam eden Bir Ada Hikayesi dörtlemesi, son kitabı “Çıplak Deniz Çıplak Ada” ile tamamlandı.

Bir Ada Hikâyesi dörtlüsü, savaşlardan, kırımlardan, sürgünlerden arta kalan insanların, Yunanistan’a gönderilen Rumların boşalttığı bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarını konu alır. Umut romanın başkahramanıdır. Dörtleme hem bir Yaşar Kemal klasiğidir trvikipedi.com hem de diliyle, yarattığı kişilerle, yarattığı doğayla Yaşar Kemal’in romancılığında önemli bir yeniliği işaret eder. Yaşar Kemal, mitos yaratıcısıdır. Ağıtların diliyle, kendi özgün dilini  harmanlamış, çeviride bile yitmeyen anlatısını kurmuştur. Bu dörtlüyse, tarihle destanların kaynaşmasıdır. Yaşar Kemal tarihi roman yazmaz bu dörtlüde, bir tarih var eder.

“Çıplak Deniz Çıplak Ada”, Yaşar Kemal’in yerlerinden edilen insanların Ege’de bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarının destansı öyküsü Bir Ada Hikâyesi’nin dördüncü ve son kitabı.

Dörtlünün bu son romanında, geçmişin yaraları kapanmaya yüz tutmuş ama izleri kalmıştır. Ağaefendi’yle Melek Hatun, Poyraz’la Zehra, Ali Hüseyin’le Nesibe muradına erecektir; Lena Ana’nın hasretle yollarını beklediği kayıp oğulları da geri dönmüştür ama balıkçıların reisi Hıristo’nun başına beklenmedik bir olay gelir.

Tanıtım Bülteninden derlenmiştir.

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir