Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir? Hakkında Bilgi

FaceBook Paylaş
Sponsorlu Bağlantılar

yenilenemez enerji kaynakları nelerdir, yenilenemez enerji kaynaklarına örnek, yenilenemez enerji kaynakları

İnsanoğlu bile doğar büyür ve ölür. Evrenin kanunudur bu hep dönüşüm içerisindedir. Dünyada hemen hemen tüm enerjiler yenilenebilirdir. Ancak bazı maddeler vardır ki bunların yenilenmeleri çok çok uzun sürdüğünden bunlara yenilenemez enerji kaynakları adı verilmiştir.

Yenilenemez enerji kaynaklarına örnek vermek gerekirse; Doğalgaz, taş kömürü, kömür, petrol, linyit ve bor bunlara en güzel örneklerdir.

Dünya şuanda yaşadığımız dönemde en çok yenilenemez enerji kaynaklarını tüketmektedir. Hemen hemen araba kullanmayan yoktur. Linyit, taş kömürü ve bor petrol ile doğal gaza nazaran en çok kullanılan enerji kaynaklarıdır. Hatta araştırmalara göre dünya genelinde %95 yenilenemez enerji kaynakları, %5 ise yenilenebilir enerji kaynakları kullanılıyor.

Yenilenemez Enerji Kaynakları

Ülkemizde şuanda en çok tüketilen enerji kaynağı Doğalgazdır. 

 • Kömür : Yeraltı madenciliği veya açık işletme metodları kullanılarak çıkarılan fosil kaynaklı yakıttır. Genellikle hayvan fosillerinden oluşur. Kolayca yanabilen siyah veya kahverengimsi redüksiyonunda çok büyük önemi vardır. Bir çok çeşidi vardır. Mesela taş kömürü, fabrikalarda kullanılır. Isı derecesi yüksektir. Antrasit, ısı değeri en yüksek olan kömürdür, ülkemizde az bulunur. Ayrıca ülkemizde en çok bulunan kömür linyittir.
 • Taşkömürü : Türkiye’de Zonguldak, Amasra, Ereğli arasındaki sahada çıkarılır. Demir – çelik sanayisinde enerji kaynağı olarak tüketildiğinden, Karabük ve Ereğli demir – çelik fabrikaları buraya kurulmuştur.
 • Linyit : Türkiye genelde üçüncü jeolojik devirde oluştuğundan linyit en zengin enerji kaynaklarımızdan biridir. Bütün bölgelerde linyit rezervi bulunmaktadır. Taşkömürüne göre kalorisi daha azdır. Ancak yaygın olduğundan enerji ihtiyacımızın en önemli kısmını karşılamaktadır. Linyit yatakları Afşin, Elbistan (K. Maraş), Tavşanlı, Seyitömer (Kütahya), Soma (Manisa), Yatağan (Muğla), Saray (Tekirdağ), Aşkale (Erzurum), Aydın, Amasya ve Yozgat çevresinde bulunmaktadır. Linyitten elektrik enerjisi elde eden termik santrallerimiz, Soma, Tunçbilek, Seyitömer, Afşin – Elbistan, Yatağan ve Orhaneli termik santralleridir.
 • Petrol : Yüzmilyonlarca yıldan bu yana denizlerde yaşayan ya da suların denizlere sürüklediği bitki kalıntılarının anaeorabik bir ortamda, uygun şartlar altında (sıcaklık, basınç ve mikroorganizmaların etkisiyle), toprağın üstünde başkalaşmasıyla oluşur. Değeri çok yüksektir, çünkü oldukça az bulunan bir yakıttır.
 • Doğalgaz : Petrol gibi doğalgaz da çok eski tarihlerden beri bilinmekle ve kullanılmakla beraber; bugünkü konumuna gelişi, 1816 yılında ABD’nin Baltimore kentinin sokak lambalarının doğalgaz aracılığıyla aydınlatılmasıyla başlar.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Benzer Konular:


  Tarihte 3 Temmuz Dünyada Neler olmuş? Doğan ve Ölen Ünlüler Kimler?
  Dünya tarihinde 3 temmuz itibari ile oluşan olaylar nelerdir? 3 temmuz da doğan ünlüler, 3 temmuz da ölen ünlüler, 3 temmuz doğumlu ünlüler, Tarihte bugün 3 Temmuz da hangi olaylar oldu? İşte cevabı.... Dünya tarihi üzerinde 3 Temmuz tarihinde neler olup bittiği...
  Tarihte 2 Temmuz Dünyada Neler olmuş? Doğan ve Ölen Ünlüler Kimler?
  Dünya tarihinde 2 temmuz itibari ile oluşan olaylar nelerdir? 2 temmuz da doğan ünlüler, 2 temmuz da ölen ünlüler, 2 temmuz doğumlu ünlüler, Tarihte bugün 2 Temmuz da hangi olaylar oldu? İşte cevabı.... Dünya tarihi üzerinde 2 Temmuz tarihinde neler olup bittiğini...
  Tarihte 1 Temmuz Dünyada Neler olmuş? Doğan ve Ölen Ünlüler Kimler?
  Dünya tarihinde 1 temmuz itibari ile oluşan olaylar nelerdir? 1 temmuz da doğan ünlüler, 1 temmuz da ölen ünlüler, 1 temmuz doğumlu ünlüler, Tarihte bugün 1 Temmuz da hangi olaylar oldu? İşte cevabı.... Dünya tarihi üzerinde 1 Temmuz tarihinde neler olup bittiğini...
  Oruçluyken Tükürük veya Balgam Yutmak Orucu Bozar mı?
  Ramazan ayında niyetliyken tükürük yada balgam yutanların orucu bozulur mu?   Oruçluyken ağzıma balgam geliyor, yutuyorum, oruç bozuluyor mu?  Balgamı yutmakla oruç bozulmaz. Oruçluyken ağza gelen tükürüğü yutmak orucu bozar mı? Hayır, orucu...
Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir? Hakkında Bilgi başlıklı yazı , , etiketleri ile sisteme eklenmiştir.
Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir? Hakkında Bilgi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yorum ekleyebilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

NOT: Açık adres ve telefon numaraları yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

yenilenemez enerji kaynaklari vikipedi, yenilenemez enerji kaynakları nelerdir vikipedi, yenilenemeyen enerji kaynakları vikipedi, yenilenemez enerji kaynaklari, yenilenemez enerji kaynakları nedir vikipedi, yenilenemeyen enerji kaynaklari, Yenilenemez enerji kaynakları hakkında bilgi